Edinburgh

Informace o jazykových pobytech a kurzech v zahraničí

Edinburgh

Seznam Pobytů CZ® | Jazykové kurzy pro dospělé a dorost™
Sdílejte mezi přáteli:
O Edinburghu

Sopka uprostřed města, starobylé hrady a jeden z nejlepších novoročních večírků na světě by měla posunout Edinburgh do horní části vašeho cestovatelského seznamu.

Dùn Èideannu a Eiden Burh aneb Edinburgh středověku

Ležící mezi podhůřím shluku vyhaslích sopek, skotské hlavní město Edinburgh má dlouhou historii, kterou lze vysledovat tisíce let nazpět. Edinburgh je město, které vás prosí, abyste ho objevovali. Plné zvláštních, plížících se zákoutí, které vás lákají prozkoumávat je o něco více. Jen jedenkrát se mu podařilo, když ještě nebyl Edinburgh nic víc, než jen pár prostých uliček vystupujících z mohutné pevnosti Castle Rock, že byl od roku 1437 hlavním městem Skotska, ačkoli důkaz o přítomnosti lidských obydlí se datuje až do Mezolitického období zhruba 8500 př.n.l.

Keltské kmeny byly prvními obyvateli této oblasti. Keltové se zde usadily v kopcích, kolem tzv. Artušova Sedla (Arthur’s Seat) a Castle Rock. Tyto vyhasnuté sopky byly původně formovány pomalým pohybem a erozí přechodných ledovců.

Budoucí hlavní město Skotska, v mnohem rozpoznatelnější formě, se předpokládá, že započalo svou pravou historickou epochu ve stěnách malé pevnosti na kopci. Postavená Goddodiny, potomky Britonských kmenů, kteří kdysi bojovali proti Římanům, se postupem času začala kolem městských hradeb vynořovat malá osada.

Ranní osadníci hospodařili s bohatými výlovy na ústřičních ložiscích nedaleké Firth of Forth a na svazích Artušova Sedla upínaly malé plodinové plantáže.

Goddodinská pevnost získala název “Dun Eiden”, což znamená “Pevnost na svahu kopce”, a odtud se zrodil Edinburgh.

V roce 638 pevnost dobyta západogermánským kmenem Anglů z jihu, předky území, které se nakonec stalo díky dobyvačným Anglům Anglií. Anglové však před samotným podrobením si Keltů měli původně svá sídla ještě v 1. století na území dnešního Šlesvicka-Holštýnska v severním Německu a jihovýchodní části Dánska. Část Anglů zůstala v původních sídlech, ale nejvýznamnějšími se stali ti Anglové, kteří spolu se Sasy a dalšími západogermánskými kmeny úspěšně pronikly na Britské ostrovy, podrobily si domácí keltské obyvatele a v 6. a 7. století vytvořili první státní celky Mercie, Northumbrie a Východní Anglie. Na začátku 9. století Anglové společně se Sasy přispěli k vytvoření jednotného státu, který nazvali Anglie a sami sebe jako Anglosasy.

Dobytím Dùn Èideannu (z moderní Skotské Gaelštiny, z Britského pak Din Eidyn) získali Anglové možnost změnit název tohoto opevněného kopce na “Eiden Burh”.

V následujících stoletích historie Edinburghu zůstala značně turbulentní, změnou vládnoucích stran mezi Skotskem a Anglií, zatímco celými Britskými ostrovy vládly bouřlivé války. Edinburgh byl na hlavní město té doby stále poněkud malý, jeho expanze byla omezena původními městskými zdmi. Spíše než expanzi města za vlastní hradby rostl Edinburgh kvůli narůstající populaci vertikálně.

Formování moderního Edinburghu

Smlouva Korunní Unie k Parlamentní unii v roce 1706 sjednotila bojující národy Anglie a Skotska pod Spojené království Velké Británie. Díky tomu došlo k velké expanzi Edinburghu, město se rozvíjelo jako centrum bankovních a finančních záležitostí, přesto zůstala jedním z nejvíce přelidněných a nejchudších měst v novém sjednoceném státě.

V boji proti růstu byly na přelomu století navrženy ambiciózní plány na vybudování zcela nového města. V té době se jednalo historicky o nejodvážnější projekt města tehdejší Evropy, práce začala v roce 1767 a trvala téměř 100 let ke svému dokončení.

Nové město Edinburgh bylo postaveno v Neoklasicistním a Georgiánském stylu a vycházelo ze základny Edinburského majestátního hradu, linoucí se podél slavné ulice Princes Street.

Hromadná migrace probíhala v celé skotské metropoli, protože mnozí obyvatelé opustili přeplněné výškové bloky Starého Města ve prospěch tehdy prozatím neobydlených samostatných domů na Novém Městě. Přesto se Edinburgh těšil rozkvětu prosperity a stal se evropským střediskem pro vzdělávání a intelektualismus a získal přezdívku Atény severu.

Edinburgh zůstal i tak malý na své rozloze co se hlavních měst týče, byl překonán velikostí takovými sousedícími městy, jako například industriální Glasgow. Ačkoli se industrializace zdaleka vyhnula Edinburghu, město se zvětšilo s příchozími maloobchodními a velkoobchodními nemovitostmi. Hlavní ulice Princes Street a George Street se staly žhavými lávkami každodenního nakupování a veselí.

Moderní Edinburgh
Skotské hlavní město a sídlo nového parlamentu kombinuje mladou a moderní citlivost velkého univerzitního města a národního kapitálu s historickým a dramatickým prostředím. Najdete zde největší umělecký festival na světě, 1000 let starý hrad a horu,  vyhaslou sopku jménem Artušovo Sedlo (Arthur’s Seat) přímo uprostřed města, nebo každoroční oslavu Edinburghu po novoročním oslavě (Hogmanay) jako “pouliční” večírek, který předčí všechny pouliční večírky na světě. Hlavní město Skotska leží na jižním pobřeží Firth of Forth podél jihovýchodního pobřeží Skotska. Je to 47 mil východně od Glasgow, a 413 mil severně od Londýna. Letní teploty jsou chladné a zimní teploty se drží převážně v plusových hodnotách díky blízkosti Edinburghu k moři pod částečným vlivem otepleného Golfského proudu. Ale nenechte se zmást nedostatkem sněhu a teplotami pod mrazem. Edinburgh je větrné a zatažené město. Podle Encyclopaedia Britannica se mu dostává jen asi třetiny slunečního svitu pro svoji zeměpisnou šířku. Noci mohou být chladné a interiéry tamních budov mohou táhnout průvan a mohou se ochladit jakbysmet – rozhodně si s sebou přibalte vybavení do deštivých podmínek a teplé oblečení na spaní. 
Okolí Edinburghu

NEJBLIŽŠÍ LETIŠTĚ:

Letiště Edinburgh podporuje přibližně 50 leteckých společností s lety do 85 destinací ve Velké Británii, Irska a Evropy. Má omezený počet letů do Severní Ameriky a Kanady. Kyvadlový autobus na letiště do centra města funguje každých 10 minut a nová Edinburská tramvaj vás dopraví na Princes Street přímo v srdci města za pouhých pár liber.

Mezinárodní letiště Glasgow je hlavní skotskou mezinárodní bránou. Většina letů do a z Evropy započítává také pravidelné lety z východního a západního pobřeží USA a Kanady.

Kulturní tipy Edinburgh 

Edinburgh Castle – Královský historický hrad v centru města
Scottish Parliament Building – Budova Skotského parlamentu zapsaná na seznamu UNESCO
Royal Yacht Britannia – Lodní residence jejího veličenstva a královské rodiny
Palace of Hollyroodhouse – Oficiální rezidence panovníka Britské monarchie ve Skotsku
Scottish National Gallery of Modern Art – Galerie moderního a současného umění – Vstup zdarma
Real Mary King’s Close – 400 let mýtů a historie v podzemí Edinburghu
National Museum of Scotland – Národní Skotské muzeum – Vstup zdarma
A mnohem více – Surgeons’ Hall Museums, královská loď HMY Britannia kotvící v místním přístavu…
TOP 10 Edinburgh
Jazykové kurzy
Počet lekcíZkouškyUbytování
General English – Standartní (15-20 lekcí týdně), Intenzivní (20-28 lekcí týdně), Velmi intenzivní (40 lekcí týdně). Zkouškové – 20-30 lekcí týdně (Dle zvolené intenzity a dostupnosti).
FCE, CAE, CPE, IELTS, BEC, TOLES, TEAP, CELTA, CertTESOL, DipTESOL, TOEFL (Dle dostupnosti).
V hostitelské rodině s polopenzí nebo plnou penzí a v rezidencích jazykových škol (Dle nabídky a dostupnosti).

 

Balloon Agency

Cestovně vzdělávací jazyková agentura Balloon Agency patří ke špičce v oboru jazykového vzdělávání ve Velké Británii. Svoji širokou nabídkou jazykových kurzů anglického jazyka uspokojí i toho nejnáročnějšího studenta. Je českou agenturou se sídlem Velké Británii, díky čemuž jsou její služby vždy o krok napřed před konkurencí.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Alert: Obsah chráněn autorským právem.