Dublin

Informace o jazykových pobytech a kurzech v zahraničí

Dublin

Seznam Pobytů CZ® | Jazykové kurzy pro dospělé a dorost™
Sdílejte mezi přáteli:
O DUBLINU

DUBH LINN
Malé hlavní město s velkou pověstí, Dublinský mix dědictví a hedonismu rozhodně nezklame i ty nejnáročnější cestovatele. Jediné, co musíte udělat, je vyrazit na průzkum.

Dublin vykazuje evidenci o své existenci již z 9. století. První dokumentované osídlení zde bylo “trvalým tábořením” Vikingů, založeným v roce 841. Teprve v 10. století byla Vikingy založena oficiální obchodní kolonie v blízkosti dnešní katedrály Kristovy církve, kterou nazvali “Záliv Temnoty” v irštině tedy Dubh Linn (Dubh Lind).

ANGLO-NORMANSKÁ INVAZE
Po Anglo-Normanské invazi a během středověku, byl Dubh Linn centrem (Anglo-Normanské) moci a důležitým obchodním městem. A zatímco stopy jeho vikingské minulosti byly do značné míry odplaveny mimo viditelný obzor, město je od té doby živým muzeem své historie se středověkými hrady a katedrálami stojícími vedle architektonických skvostů z 18. století století Georgiánského období (za vlády Jiřího I., Jiřího II., Jiřího III. a Jiřího IV. v letech 1714 až 1830), kdy byl Dublin nejkrásnějším Georgiánským městem britské říše a jemným odrazem aspirací nejvíce privilegovaných občanů. Velký růst začal v 17. století a část města byla přestavěna ve formálním Georgiánském stylu. Okolo doby francouzské revoluce (1789) byl Dublin považován za jedno z nejkrásnějších a nejbohatších měst v Evropě. Současně došlo k rozvoji abstraktních chudinských čtvrtí. Ve stejném období celé vnitřní město zažilo svůj postupný úpadek, kdy po zákonu Unie (okolo r. 1800) postupem času odešlo mnoho bohatých občanů do v té době vzkvétajícího Londýna.

FORMOVÁNÍ MODERNÍ DUBLIN
Dublin byl centrem Velikonočního vzestupu, které se odehrálo o velikonočním týdnu v roce 1916. Dublin se v tomto období stal hlavním městem svobodného státu a nakonec republikou, zatímco "základy" města se dramaticky rozpadly. Povstání bylo pokusem militantních Irských republikánů o získání nezávislosti na Spojeném království. Bylo to nejvýznamnější povstání od Irských rebelií v roce 1798. Již v 60. letech 20. století došlo k prvnímu kroku ke znovuzavedení Dublinu jako modernějšího města, především tím, že se trhly staré domy a stavěly nové kancelářské bloky. Sociální bydlení bylo postaveno na velkém a neúspěšném rozsahu, což vedlo k novým problémovým oblastem.

Teprve v osmdesátých letech byla zahájena rozumná rekonstrukce, která kombinuje zachování a obnovu. Vznikající ekonomika "keltského tygra" z 90. let 20. století vedla k dalšímu růstu, s nyní bohatými Dubliňany, kteří se stěhují do předměstských oblastí. Zde špatně plánované "panství" zničily zelený pás se svým nádorovým růstem.

OSOBNOST DUBLINU
Dubliňané si s jakousi lehkostí na srdci připouštějí fakt, že Dublin dnes není zrovna nejhezčí město, ale lehce vám připomene, jak snadné je věci milovat, tak stejně snadné je na ně zapomenout, aneb jak "pro jedno kvítí Slunce nesvítí"... Samosebou vám Dublin poodhalí své Georgiánské kousky, ve snaze vás přesvědčit a dokázat vám, že má také svou jistou jemnou linii sofistikované elegance. Pravá láska je zde demonstrována brutální nesentimentálností, ale jakmile si začnete povídat s místními o charakteru a osobnosti "největšího města na světě, (pokud tedy svolíte k tomu, ignorovat všechna zbylá města celé Evropy...)", začnou před vámi Dubliňané měknout v kolenou. Hovorní až upovídaní, nadmíru přátelští a vtipní, Dubliňané v jejich nejširším pojetí jsou nejvíce pohostinní ze všech obyvatel Britských ostrovů, charismatická banda s přesvědčivou duší a oduševnělostí a schopností velice snadno se s kýmkoli spřátelit.

KULTURNÍ TIPY DUBLIN
Dublin vždy býval v Evropě "Párty destinací číslo 1" - a během rušných víkendů se zde budete cítit jako v Daytona Beach během jarních prázdnin. Samozřejmě, akorát bez oněch bikin a pražícího Slunce... Levná letecká doprava a hedonistická image (ceol agus craic zde hraje velkou roli), podporovaný cestovním ruchem, přitahuje davy mladých Evropanů, kteří se odváží na Dublinské počasí a místní cenové relace. Přidejme se ještě zahraniční studenty cizích jazyků (většinou z Francie, Itálie a Španělska), stejně jako běžné turisty, a oceníte, že Dublin je nejlépe popsán jako "velice zaneprázdněný Dublin".

Návštěvník za žádných okolností neočekává starobylé a malebné městečko (i když všechny tyto atributy lze aplikovat na určité části Dublinu). Dublin může být hlučný a ohromující, zejména mezi dubnem a zářím.

Moderní Dublin

Dnes je hlavní město jakási podivná směs rušného centra města, vzdálených vesniček a obrovských příměstských sídel, které se táhnou dohromady do velkého metropolitního rozlehlého celku. Cestovatelé si nejvíce přijdou na své pravděpodobně ve výletnímu centru (zhruba vymezené Parnellovým náměstím na severu, St Stephen’s Green na jihu, Custom House na východě a katedrálami na západě), s výlety pouze do Phoenix Park, Kilmainham Gaol nebo Guinness Storehouse, které vás vyvedou ven z okruhu této oblasti.

Dokonce i v této malé části lze vidět téměř všechny aspekty života v Dublinu – od shonu ultra moderního IFSC až po špinavé oblasti drogových slamů v okolí, od Georgiánské skvostné krásy na Merrion Square až po opticky “útočné” kancelářské bloky ležícími odsud až po Liffey, včetně dlážděných postranních ulic, velkolepých parků, majestátních (a převážně vládních) budov… a zdánlivě, milionů mladých lidí.

Okolí Dublinu

Kulturní tipy Dublin

Dublin Castle – Vikingská pevnost přeměněná na královskou kapli praotec všech irských hradů a zámků.
Guiness a Jameson – Guinness Storehouse pivovar a distilerka irské whiskey Jameson.
Irské Národní Muzeum na in Kildare Street – Specializující se na Prehistorickou dobu a období středověku v Irsku (s některými překrásnými výstavami starověkého Egypta).
O’Connell Street a The General Post Office – O’Connell Street jako hlavní Dublinská tepna a nejširší ulice Evropy, a General Post Office jakožto hlavní rebelská základna.
The Phoenix Park – Největší příměstský park na světě.
Saint Patrick’s Cathedral – Katedrála Sv. Patrika je největší katedrála v celém Irsku.
Muzea a galerie – Zpestřete si pobyt v Dublinu a návštěvou místních muzeí a galerií (Irské Národní muzeum – Vstup zdarma).
Mnohem více – Světoznámé festivaly, The Spire monument, Dublinská zoo …
TOP 10 Dublin
Jazykové kurzy
Počet lekcíZkouškyUbytování
General English - Standartní (15-20 lekcí týdně), Intenzivní (20-28 lekcí týdně), Velmi intenzivní (40 lekcí týdně). Zkouškové - 20-30 lekcí týdně (Dle zvolené intenzity a dostupnosti).
FCE, CAE, CPE, IELTS, BEC, TOLES, TEAP, CELTA, CertTESOL, DipTESOL, TOEFL (Dle dostupnosti).
V hostitelské rodině s polopenzí nebo plnou penzí a v rezidencích jazykových škol (Dle nabídky a dostupnosti).

 

Balloon Agency

Cestovně vzdělávací jazyková agentura Balloon Agency patří ke špičce v oboru jazykového vzdělávání ve Velké Británii. Svoji širokou nabídkou jazykových kurzů anglického jazyka uspokojí i toho nejnáročnějšího studenta. Je českou agenturou se sídlem Velké Británii, díky čemuž jsou její služby vždy o krok napřed před konkurencí.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Alert: Obsah chráněn autorským právem.